Scenariusz szkolno-przedszkolnego konkursu wiedzy o zdrowiu przeprowadzonego 20.03.2014r. pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” działanie w ramach realizacji „Roku Szkoły w Ruchu” ( zadanie z obszaru nr 3, edukacja zdrowotna) i planu współpracy oddziałów przedszkolnych z klasą I
CEL GŁÓWNY:
– poszerzanie wiedzy dzieci na temat profilaktyki zdrowotnej, zasad zdrowego żywienia,
– nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków,
– integracja dzieci z oddziału przedszkolnego z uczniami klasy I
CELE SZCZEGÓŁOWE: (dziecko):
– dostrzega konieczność spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia,
– rozumie znaczenie czystości dla zdrowia,
– rozumie konieczność codziennych zabiegów higienicznych,
– aktywnie uczestniczy podczas rywalizacji,
– potrafi współpracować w grupie
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadki , malowanki o tematyce zdrowotnej, puzzle „Ząb”, przybory potrzebne do utrzymania higieny osobistej, nagrania piosenek o tematyce zdrowotnej, naturalne okazy owoców i warzyw, mleko.
PRZEBIEG KONKURSU
1. Rozpoczęcie konkursu i powitanie wszystkich uczestników przez prowadzącą.
2. Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”
3. Dokonanie podziału dzieci na cztery mieszane drużyny, oznaczenie poszczególnych drużyn kolorowymi emblematami, wskazanie drużynom miejsc przy stolikach.
4. Wyjaśnienie zasad uczestnictwa w zadaniach konkursowych. Za każde dobrze wykonane zadanie konkursowe drużyny otrzymywać będą odpowiednią ilość punktów.
5. Zadania konkursowe:
a) Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej (1 punkt za każdą prawidłowo rozwiązaną zagadkę) . Każda drużyna rozwiązuje po trzy zagadki.
– Kiedy kaszlesz, kichasz w głos, w co należy wsadzić nos? (chusteczka)
– Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni. (mydło)
– Zawsze w przychodni w fartuchu białym zęby tak leczy, by nie bolały (dentysta)
– Co to jest na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż. Lecz nikogo nie kłuje, tylko zęby szoruje (szczoteczka do zębów)
– Służy do picia, służy do mycia bez niej na ziemi nie byłoby życia (woda)
– Wisi w łazience wycierasz nim ręce (ręcznik)
– Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci. Chodzi w białym fartuchu. (lekarz)
– Wody i mydła pilnie unika. Co weźmie do rąk wszystko poplami. A jak nazwiecie takiego
chłopczyka?. Ja wam nie powiem nazwijcie go sami. (brudas)
– Schowała się w tubie, używać ją lubię, a i mała szczotka chętnie się z nią spotka (pasta)
– Do tego sklepu czasami chodzimy, po krople, syrop lub witaminy (apteka)
– Ono pewnie cię przekona, że twarz twoja zabrudzona (lustro)
– Nosi biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy czasem ukłuć musi (pielęgniarka)
b) Puzzle „Zdrowy ząb” – wybieranie produktów zdrowych dla zębów i ułożenie z nich sylwety zęba.
c) Tajemnicze pudełko „Co to jest i do czego służy?” – rozpoznawanie przyborów do higieny osobistej po dotyku. Wyjaśnienie, do czego dany przedmiot służy.
d) Rozpoznawanie warzyw i owoców po smaku (jabłko, banan, marchew, rzodkiewka)
e) „Mleczny król” – przedstawiciele drużyn mają za zadanie wypicie jak najszybciej mleka z kubka przez słomkę.
f) „Kwaśna cytryna” – konkurencja polega na zjedzeniu w jak najkrótszym czasie plasterka cytryny z uśmiechem przez reprezentantów drużyn oraz nauczycielki z każdej grupy.
g) Wyścig „Piłka na talerzu” – każda z drużyn ustawia się w kole. Nauczycielki otrzymują plastikowy talerz i małą piłeczkę. Na sygnał należy przekazywać talerzyk ze znajdującą się na nim piłką każdej osobie w kole tak, aby piłka nie spadła. Konkurencja jest przeprowadzana na czas.
h) Miniturniej – każda z drużyn odpowiada na dwa pytania
Co należy zrobić przed jedzeniem?
a) zatańczyć
b) umyć ręce
c) przeczytać książkę
Żeby zdrowym być, trzeba;
a) jeść owoce,
b) chodzić po drzewach
c) oglądać telewizję
Gdy zjemy jabłko, ogryzek wyrzucamy
a) do kosza,
b) przez okno,
c) chowamy do kieszeni
Gdzie mieszkają witaminy?
a) w słodyczach,
b) w balonie,
c) w owocach i warzywach
Jak nazywa się lekarz, który leczy zęby?
a) chirurg,
b) dentysta,
c) okulista
Co jest szkodliwe dla zębów?
a) mleko,
b) słodycze,
c) owoce
Co jest potrzebne do mycia zębów?
a) woda, szczoteczka, pasta,
b) mydło, szczoteczka,
c) szczoteczka, woda
Co należy zrobić przed snem?
a) Zatańczyć walca,
b) umyć się,
c) zobaczyć księżyc na niebie
ZAKOŃCZENIE
1. Zakończenie konkurencji, podliczenie punktów, ogłoszenie wyników.
2. Rozdanie uczestnikom nagród (kolorowanek o tematyce zdrowotnej, owocu dla każdego dziecka).
3. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas. Pożegnanie uczestników konkursu.
Scenariusz aktywnych zajęć wychowania przedszkolnego w ramach zadania z obszaru nr 1 działanie w ramach realizacji „Roku Szkoły w Ruchu”
„Konkursy i zawody sportowe” 14.03.2014r.
CELE OGÓLNE:
CELE OPERACYJNE: (dziecko…)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
łyżki, piłeczki do tenisa stołowego, pachołki, woreczki gimnastyczne, hula-hop, skakanki, szarfy, worki z materiału do skakania, ławeczki gimnastyczne, chusta animacyjna
PRZEBIEG ZAWODÓW:
– ogłoszenie wyników;
– podziękowanie dzieciom za wspaniałą, zgodną z przyjętymi i obowiązującymi zasadami zabawę;
– wspólne zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Scenariusz aktywnych zajęć wychowania przedszkolnego w ramach zadania z obszaru nr 1 działanie w ramach realizacji „Roku Szkoły w Ruchu”
„Zabawy z piłką” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 6-letnich 24.03.2014r.
CEL OGÓLNY:
CELE OPERACYJNE: (dziecko…)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: piłka dla każdego dziecka
LITERATURA: Kazimiera Wlaźnik – „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”, R. Trześniowki „Gry i zabawy ruchowe”
PRZEBIEG:
I. Część wstępna.
II. Część główna
Dzieci stoją w rozsypce, twarzami do nauczyciela, trzymając piłki w rękach. Wykonywanie ćwiczeń.
W leżeniu przodem:
– obracanie piłki brodą,
– rzuty piłki w górę i chwyt oburącz.
N. ma narysowane na kartonie wzory liter, np. Y, X, I, C, O. Dzieci leżąc na plecach, przyjmują pozycję ciała w kształcie pokazanym przez N-la
Dzieci idą na czworakach, podbijając piłkę, aby toczyła się do przodu.
Dzieci, zwrócone twarzami do siebie, ustawione wzdłuż sali.
Przekazują sobie piłkę w parach, rzucając ją obiema rękami: na wysokości klatki piersiowej, kozłem.
Rzucanie piłki prawą ręką do współćwiczącego: łukiem w górę, kozłem.
Dzieci ustawione w dwóch rzędach – podawanie piłki z ręki do ręki górą, podawanie piłki z ręki do ręki dołem między szeroko rozstawionymi nogami.
III. Część końcowa:
Konspekt
Temat: Kształtujemy szybkość podczas zabaw i gier bieżnych
U: uczeń potrafi kręcić hula – hop
S: koordynacja wzrokowo – ruchowa
W: zna zasady bezpieczeństwa podczas zajęć
P: uczeń przestrzega ustalonych reguł zabaw i gier
Przybory: piłki, pachołki, hula – hop, skakanki, szarfy ringo
Konspekt
Temat: Doskonalimy uderzenia piłki kijem na bramkę
U: uczeń potrafi oddać celny strzał na bramkę z zachowanie prawidłowej techniki
S: koordynacja wzrokowo – ruchowa
W: uczeń poznaje zdrowotne walory jakie niosą z sobą ćwiczenia fizyczne
P: jest odpowiedzialny za zdrowie swoje i kolegów
Przybory:
Część lekcji | Treść zajęć | Interpretacja treści | Uwagi |
Rozpoczęcie Zajęć Zabawa ożywiająca
Ćwiczenia kształtujące
| 1.Zbiórka, podanie tematu zajęć, „Papier, kamień nożyce” – klasa podzielona na dwie drużyny – ustawienie w rozsypce. Na sygnał start do najbliższej osoby i gra w papier kamień nożyce – przegrana osoba musi zrobić wymyślone przez kolegę ćwiczenie kształtujące. Ustawienie w kole: – każdy ćwiczący pokazuje po jednym ćwiczeniu na partię mięśniową wskazaną przez nauczyciela wychowania fizycznego. |
W: uczeń poznaje zdrowotne walory jakie niosą z sobą ćwiczenia fizyczne
P: jest odpowiedzialny za zdrowie swoje i kolegów
| Zbiórka w szeregu Ustawienie w rozsypce Ustawienie w kole |
Ćwiczenia doskonalące technikę strzału: |
5. Gra właściwa: Podział klasy na 5 zespołów 3 osobowych, gramy mini turniej każdy z każdym. Najlepsza drużyna otrzymuje oceny bardzo dobre plus jabłko J | U: uczeń potrafi oddać celny strzał na bramkę z zachowanie prawidłowej techniki
S: koordynacja wzrokowo – ruchowa P: jest odpowiedzialny za zdrowie swoje i kolegów
| Ustawienie w rzędzie jeden za drugim Dobieramy się w pary Wybieramy drużyny i ustawiamy się na połowie |
Ćwiczenia uspokajające
Zakończenie zajęć | – ćwiczenia rozciągające przy drabinkach – ustawienie metr od drabinek, ręce wyprostowane na drabince i skłony z pogłębienie – siad prosty, twarzą do drabinek, skłon do kolan Podsumowanie zajęć, omówienie najważniejszych kwestii dotyczących tematu lekcji | P: jest odpowiedzialny za zdrowie swoje i kolegów | W rozsypce Zbiórka dwuszereg |
Scenariusz warsztatowego spotkania z rodzicami i dziećmi
„Jesienna, owocowo-warzywna zabawa” 24.10.2013r.
działanie w ramach realizacji „Roku Szkoły w Ruchu” – aktywność w gronie rodziny (obszar 8)
Cele:
Środki dydaktyczne:
sylwety owoców, warzyw wykorzystane przy dekoracji sali, jabłko, magnetofon, nagranie „Samolot” wg Pedagogiki Zabawy KLANZA, obrazki- zawieszki dla każdego : jabłka, gruszki, chusty szyfonowe, małe piłeczki, przybory sportowe: obręcze, woreczki gimnastyczne, sprzęt wykorzystany przy torze przeszkód, obrazki warzyw i owoców do klasyfikacji, obrazki z różnymi produktami spożywczymi, kartki z narysowaną piramidą, klej, soki owocowe, ciasteczka.
Przebieg spotkania:
1. Zaproszenie dzieci i rodziców do sali zabaw.
Wybór plakietki – sylweta jabłka lub gruszki.
2. Zabawa integracyjna „Iskierka”
Uczestnicy zabawy stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczycielka mówi: – Iskierkę
przyjaźni puszczam w krąg, niech ciepła i przyjazna wróci do mych rąk – i delikatnie ściska
rękę dziecka z prawej strony, a ono przekazuje uścisk dalej. Kiedy „iskierka” obiegnie krąg,
nauczycielka stwierdza: Wszyscy jesteśmy przyjaciółmi”.
3. Impulsy ruchowe „Krótkie polecenia przy muzyce”
Dzieci i rodzice poruszają się w rytm muzyki. Kiedy muzyka cichnie wszyscy wykonują
krótkie polecenia – działania w ruchu:
– uściśnijcie ręce jak największej liczbie kolegów i koleżanek;
– dotknijcie się plecami;
– odszukajcie swojego rodzica, dziecko i uśmiechnijcie się do niego;
– przywitajcie się kolankami;
– poklepcie kogoś po plecach;
– pomachajcie do siebie.
4. Zabawa integracyjna „Imię i owoc”
Dzieci i rodzice stoją w kręgu. Nauczycielka, trzymając w ręku czerwone jabłko, mówi: To
jest czerwone jabłko, a ja mam na imię Renata. Potem przekazuje jabłko kolejnemu
dziecku, które powtarza: To jest czerwone jabłko, a ja mam na imię …. i podaje jabłko
następnej osobie. Zabawa kończy się, gdy wszyscy wypowiedzą swoje imię.
5. Zaproszenie do „Owocowego miasta” zabawa – taniec integracyjny „Samolot”
Dzieci i rodzice odtwarzają ruchem gesty nauczycielki podczas „lotu samolotem”
6. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”
Dzieci i rodzice siedzą w kręgu na krzesełkach trzymając obrazki przedstawiające owoce:
jabłko, gruszkę, śliwkę, truskawkę. Nauczycielka proponuje: zamienią się miejscami
rodzice i dzieci, które mają:
– jabłko;
– śliwkę;
– gruszkę;
– truskawkę
– jabłko i gruszkę;
– śliwkę i truskawkę;
– jabłko i śliwkę;
– truskawkę i gruszkę;
– jabłko i truskawkę;
– gruszkę i śliwkę
Na hasło ”sałatka owocowa” wszyscy zamieniają się miejscami.
7. Zabawy sprawnościowe:
Rodzice i dzieci ustawiają się w rzędach zgodnie z oznaczeniami sylwet.
a) „Kto szybciej” – pokonanie pewnej odległości z łyżką trzymaną w ręce, na której
umieszczona jest śliwka;
b) „Tor przeszkód”- dzieci i rodzice dobierają się parami (podjęcie decyzji kto kogo będzie
prowadził przez przeszkody, a kto będzie miał zasłonięte oczy.
c) rzut woreczkiem do pojemnika ustawionego w pewnej odległości lub zagadki owocowe.
8. „Który z kolei?” – zabawa dydaktyczna
Każde dziecko ma komplet obrazków z owocami i warzywami do klasyfikacji i pasek
papieru. Na lewej ręce wszyscy mają opaski. Dzieci nazywają i pokazują lewą rękę, lewe
kolano, lewą stopę i prawą rękę, prawe kolano, prawą stopę.
N. prosi, by dzieci wybrały obrazki przedstawiające warzywa i ułożyły je na pasku jeden
obok drugiego. Zabawę rozpoczyna N. Mówi: Policzcie warzywa w swoich szeregach.
Zacznijcie liczyć od lewej strony. Ile jest warzyw? A teraz policzcie od prawej strony do
lewej. Ile ich jest? Czy coś się zmieniło? Następnie N. mówi: W moim szeregu z lewej
strony pierwsza stoi marchewka, a z prawej strony – kalafior. A u Ciebie? Kolejne dzieci
określają, jakie warzywa stoją jako pierwsze z lewej i z prawej strony. A teraz ustawcie
jako pierwszą z lewej pietruszkę, a pierwszego z prawej pomidora. Dzieci wykonują
polecenia.
9. „Wesołe witaminki” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci są witaminkami. Gdy usłyszą wesołą, żywą melodię – tańczą w jej rytmie.
Gdy melodia przejdzie w wolną – siadają w miejscu.
10. „Piramida zdrowia” wykonanie piramidy na kartce z wykorzystaniem obrazków z
różnymi produktami spożywczymi.
Dzieci otrzymują kartki z narysowaną piramidą. Wspólnie z rodzicami umieszczają na niej
obrazki produktów spożywczych zawierających witaminy. Dzieci wybierając obrazek
uzasadniają swój wybór. Prezentacja przez dzieci wykonanych piramid zdrowia.
11. Poczęstunek /sok owocowy, ciasteczka/
12. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za wspólnie spędzony czas i miłą zabawę
Scenariusz szkolno – przedszkolnego turnieju sportowego przeprowadzonego 13. 11. 2013r. z okazji Światowego Dnia Bicia Rekordów działanie w ramach realizacji „ Roku Szkoły w Ruchu” – zadanie z obszaru 6) i planu współpracy oddziałów przedszkolnych z klasą I
CEL GŁÓWNY:
CELE OPERACYJNE: (dziecko…)
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: napisy z nazwami drużyn , emblematy do oznaczenia drużyn, słupki, piłki, woreczki, skakanki, łyżki i piłeczki do tenisa stołowego
PRZEBIEG ZAWODÓW
1. Powitanie wszystkich uczestników zawodów- uroczyste otwarcie zawodów przez Dyrektora szkoły p. Czesławę Łabuz
2. Złożenie przyrzeczenia sportowego przez zawodników
My, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej przyrzekamy
– Wykonywać wszystkie zadania sportowe do końca i dokładnie – przyrzekamy
– Nikogo nie popychać i nie oszukiwać
– Nie płakać, gdy przegramy
– Bawić się wspaniale i uśmiechać się stale
3. Dokonanie podziału dzieci na cztery drużyny, oznaczenie poszczególnych drużyn kolorowymi emblematami, wskazanie drużynom miejsca ustawienia. W zawodach biorą udział cztery drużyny:
– Gumisie
– Smerfy
– Krasnale
– Muminki
4. Wyjaśnienie zasad uczestnictwa w konkurencjach.
Konkurencje zostaną zaliczone, gdy drużyna stoi w równym rzędzie i wszyscy członkowie drużyny poprawnie wykonają ćwiczenie.
Sędziowie będzie oceniać poprawne wykonanie zadania. Punkty za wykonane zadanie będą przyznawane w kolejności : 4,3,2,1
Konkurencje:
a ) Zawodnik biegnie do pachołka, okrąża go i wraca z powrotem dając ręka znak kolejnemu zawodnikowi
b) Bieg wokół pachołka z piłeczką tenisową na łyżce stołowej.
c) Skoki na piłce. Zawodnicy okrążają pachołek skacząc na piłkach.
d) Podawanie piłki górą, zawodnik na końcu rzędu po otrzymaniu piłki biegnie z nią na początek i rozpoczyna kolejne podanie.
e) Czworakowanie – bieg do pachołka i z powrotem.
f) Marsz z woreczkiem na głowie po linii wyznaczonej przez skakankę, obejście wokół pachołka, przekazanie woreczka następnemu zawodnikowi.
ZAKOŃCZENIE
1. Podziękowanie drużynom za wspólną zabawę, uczciwą grę i za wspaniałe kibicowanie.
2. Ogłoszenie wyników. Sędzia wręcza zawodnikom słodkie nagrody
3. Wspólna zabawa przy muzyce dla wszystkich dzieci.
4. Pożegnanie uczestników zawodów.