
- 28 października 2022
Wycieczka do Krakowa
W myśl cytatu Marka Twaina: „Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” w dniu 26 października 2022r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w wycieczce do Krakowa współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach realizacji przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” Jest to program z zakresu tematycznego „Kultura i dziedzictwo narodowe”. W czasie wycieczki zostały zrealizowane dwa punkty edukacyjne, które wybraliśmy z katalogu wskazanego na stronie internetowej MEiN. Było to – Historyczny zespół miasta Krakowa oraz Muzeum Narodowe w Sukiennicach.
Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków, niezwykłym klimatem i piękną, słoneczną pogodą. W pierwszej kolejności poszliśmy do Zamku na Wawelu, podziwialiśmy tam legendarnego smoka i architekturę budynków. Obejrzeliśmy krypty grobowe, gdzie są pochowani nasi królowie i wieszczowie nordowi. Ostatnim punktem zwiedzania Katedry Wawelskiej były wąskie, drewniane schody prowadzące na Wieżę Zygmuntowską, Stamtąd zobaczyliśmy na własne oczy wielki, ponad 12-tonowy dzwon Zygmunta. Według wierzeń kto, pomyśli tam życzenie i dotknie dzwonu, może oczekiwać jego spełnienia. Z okien Wieży Zygmuntowskiej dzieci mogły podziwiać również piękno krakowskiego, Starego Miasta.
Następnie mijając zabytkowe kamieniczki udaliśmy się pod Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, w którym często widzieliśmy Jana Pawła II za czasów jego pontyfikatu. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe w Sukiennicach, gdzie przez zabawę mogliśmy poznać jedną z największych w Polsce, stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Wędrując po galerii z kartami pracy, oglądaliśmy wybitne dzieła twórców polskich m.in. płótna Marcelego Bacciarellego, Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego czy Józefa Chełmońskiego. W zabytkowym budynku mieliśmy możliwość, pogłębienia wiedzy na temat sztuki i kultury, jak również spojrzenia na nie w niestandardowy sposób. Po atrakcjach w muzeum przeszliśmy przez Sukiennice i podeszliśmy pod Kościół Mariacki wtedy pani przewodnik przypomniała nam wszystkim o legendach związanych z Krakowem: „Rycerze zaklęci w gołębie”, bratobójcza śmierć i przerwanie budowy jednej z wież Kościoła Mariackiego, hejnał mariacki. Kiedy wybiła godzina 15.00, usłyszeliśmy na żywo melodię hejnału. Pełni wrażeń ruszyliśmy pod fortyfikację miejską z XV wieku – Barbakan i Bramę Floriańską.
Dzięki wycieczce poszerzyliśmy swoją wiedzę historyczną, która będzie wykorzystywana nie tylko w czasie lekcji. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, ale przede wszystkim doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
Karolina Staszewska