Promowanie biblioteki
Drodzy Uczniowie i Nauczyciele biblioteka szkolna zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem w dniu 27.10.2023 roku o godzinie 13.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły. Przed spotkaniem będzie możliwość zakupienia książek autora.
Marek Henryk Michalak – polski pedagog specjalny, działacz społeczny i publicysta, doktor nauk społecznych, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008–2018 rzecznik praw dziecka. Autor wielu publikacji dotyczących dzieci i ich praw m. in.: Opowieści o tym, co w życiu ważne, Opowieści o tym, co daje moc czy Opowieści o prawach dziecka. Spotkanie realizowane w ramach programu wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025, z którego szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek i promocję czytelnictwa. Zapraszamy!
Pasowanie na czytelnika
Dnia 16.05.2023r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1. Pierwszoklasiści poznali zasady korzystania z biblioteki, dowiedzieli się jak wypożyczać książki, dbać o nie dzięki radom, które przekazała im sama „Książka” w prezentacji multimedialnej. Poznali również tajemnice pierwszych książek – dowiedzieli się, jak powstały i poznali historię pisma przy wykorzystaniu zarówno książki „OD ZNAKU DO LITERY czyli krótka historia pisma”, jak i specjalnej aplikacji do trybu rozszerzonej rzeczywistości wydanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Czesława Łabuz, która wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy oraz Wyprawkę Czytelniczą z Instytutu Książki dla uczniów klas 1. Dla uczniów był to bardzo ważny dzień, ponieważ stali się prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Mamy ogromną nadzieję, że zachęciliśmy pierwszoklasistów do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki i doskonalenia umiejętności czytania.
Zapraszamy do biblioteki i magicznego świata książek oraz na krótką fotorelację z wydarzenia
Anna Jopek-Kuchnia
Konkurs: „Moja najpiękniejsza książka” rozstrzygnięty!
Prawie każdy z nas ma książkę czy wiersz, do którego lubi wracać i nawet to kilkukrotne przeczytanie nie odbiera nam przyjemności z lektury. Możliwe, że za każdym razem bogatsi o kolejne doświadczenia życiowe tą samą pozycję literacką odbieramy inaczej i widzimy w niej coś, co wcześniej było niedostrzegalne. Czasami pytamy innych o polecenie czegoś fajnego do przeczytania i w ciekawy sposób zrobiła to uczennica Gabriela Kotarba z klasy IV, która wygrała nasz konkurs. Gratulujemy!
Recenzja serii książek: „Fibi i Jednorożec” przenosi nas w codzienne życie uczennicy szkoły podstawowej, ale spotkamy tam odrobinę magii, dużo przyjaźni i bardzo ciekawych przygód. Zachęcam do przeczytania recenzji i sięgnięcia po te książki.
Anna Jopek-Kuchnia
„Fibi i Jednorożec” Dana Simpson
Książka opowiada o dziewczynce o imieniu Fibi, która chodzi do IV klasy. Fibi umie grać na fortepianie. Ma kolegę Maksa, w którym jest zakochana.
Pewnego dnia dziewczynka znalazła jednorożca w lesie. Gdy rzucała kaczki do wody, wtedy zobaczyła, że jest tam jednorożec. Postanowiła go wziąć do domu. Dużo z nim rozmawiała i zaprzyjaźniły się, bo okazało się, że jednorożec jest dziewczyną i umie mówić.
A na imię ma Marigold Niebiańskie Chrapy. Gdy Fibi poszła do szkoły, Marigold na nią czekała pod szkołą. Po lekcjach jechały razem na łąkę i Fibi plotła jej warkocze na grzywie. Zrobiły sobie piknik i rozmawiały. Kiedy wróciły do domu, Marigold przywitała się z rodzicami Fibi i zjadła z nimi kolację. Od tego czasu zamieszkała z nimi.
Opowiadania w tej książce są śmieszne i czasem zaskakujące. Np. Fibi ma wroga w klasie. Jest nim dziewczyna – Dakota. One w ogóle się nie lubią bo Dakota też chce mieć jednorożca. Dakota wysłała Fibi list: „Wielmożna Księżniczko Cymbałko, jesteś cymbałką. Z wyrazami szacunku, Dakota”. Marigold wtedy się zezłościła i powiedziała, że to jest oburzające!
W Halloween Fibi i jednorożec poszły po cukierki, szły przez park i zobaczyły małego smoka. Marrigold powiedziała, że to jest jej kuzyn, który zamiast ziać ogniem wypluwa cukierki. Gdy wypluwał cukierki, Fibi zbierała je do wiaderka. Było ich tak dużo, że nie mieściły się w tym wiaderku.
Innym razem Marigold przypadkowo pozbawiła Dakotę włosów. Jednak Fibi uratowała sytuację bo pojechała po Dakotę na jednorożcu. Pojechały razem nad jezioro i Marigold swoim rogiem wyczarowała Dakocie włosy. Były one dłuższe niż wcześniej.
Kiedy Fibi pojechała na obóz muzyczny, poznała tam koleżankę, z którą mieszkała w pokoju. Kilka dni po powrocie z obozu, miały sobie wysłać zdjęcia rzeczy, które biorą do szkoły. Fibi wysłała zdjęcie piórnika, a koleżanka zdjęcie… aby się dowiedzieć czego, musicie sami przeczytać książkę.
Ta książka mi się podoba, bo nie jest to zwykłe opowiadanie, tylko opowieść komiksowa. Podobają mi się rysunki. Jest kilka tomów „Fibi i Jednorożec”, a każdy jest o innych, ciekawych przygodach. Lubię gdy Fibi i Jednorożec rozmawiają ze sobą, jak dwie przyjaciółki.
Polecam tą książkę do przeczytania, zaczynając od pierwszego tomu. Każdy tom ma inny kolor okładki. Ja przeczytałam ich sześć i czekam na kolejny.
Gabrysia Kotarba klasa IV
Walentynki z biblioteką
14 lutego na całym świecie obchodzony jest jako święto zakochanych i nie inaczej było w naszej szkolnej bibliotece. Sympatią uczniowie obdarzyli książki – niespodzianki, które wypożyczali do domu nie wiedząc, jaki tytuł kryje się pod papierem. Ciekawość i chęć wypożyczenia była tym większa, że uczniowie mieli okazję wypożyczyć kilka nowości z naszej biblioteki. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów.
Serdecznie zapraszamy do szkolnej biblioteki, każdy w niej znajdzie coś dla siebie: “Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…” Cornelia Funke

Walentynki
Anna Jopek-Kuchnia
Klub Miłośników Książki poleca!
Uczniowie, którzy działają w szkolnym Klubie Miłośników Książki postanowili ułatwić wybory czytelnicze swoim kolegom i koleżankom, dlatego będą polecać książki w każdym miesiącu zarówno dla uczniów starszych, jak i dla tych najmłodszych.
W miesiącu listopadzie polecaną pozycją jest seria napisana przez Bena Gutersona pt. “Hotel Winterhouse”. Bohaterką książki jest 11-letnia Elizabeth, która właśnie przeżywa swoją niezwykłą podróż do hotelu Winterhouse. Dzięki tej wyprawie ma szansę poznać nieznane jej do tej pory losy swojej rodziny. W tym miejscu jest biblioteka, a w niej książki, których nie wolno wypożyczyć. Jednak nasza bohaterka “zabiera” jedną z nich i w trakcie czytania poznaje sekrety cudownego i tajemniczego miejsca, jakim jest hotel jednocześnie narażając się na niebezpieczeństwo. Czy Elizabeth i jej nowo poznanemu przyjacielowi Freddiemu uda się rozwikłać wszystkie zagadki i poznać tajemnice jakie kryje w sobie Hotel Winterhouse?
Kto z nas nie lubi, przygód, tajemnic i zagadek? Czy nie chcielibyśmy się na chwilę znaleźć w pięknym i magicznym hotelu? Wszystkich miłośników książek o tej tematyce zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania z jej zbiorów.
Klub Miłośników Książki
z opiekunem:
Anna Jopek-Kuchnia
Pasowanie na czytelników
W poniedziałek 8 lutego 2021 odbyło się w naszej szkole Pasowanie na czytelników uczniów klasy I. W związku z panująca sytuacją epidemiologiczną uroczystość przybrała kameralną formę – bez udziału publiczności, koleżanek i kolegów z klas starszych. Na początku bibliotekarz zaprezentował uczniom jak zamieniła się książka na przestrzeni wieków. Pierwszoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną „Dzieje książki” – od glinianej tabliczki do ebooka. Następnie zostali zaproszeni do rozwiązywania zagadek związanych z tytułami bajek i wierszyków dla dzieci. Emocji było wiele. Uczniowie klasy I wykazali się doskonałą znajomością bajek, zdobywając za każdą poprawną odpowiedź kolorowe naklejki. Kolejnym etapem było poznanie drogi jaką musi pokonać książka od autora do czytelnika oraz ludzi pracujących nad jej powstawaniem. Pierwszoklasiści obejrzeli film „Jak powstaje książka”. Następnie wyrecytowana została przysięga „My uczniowie pierwszej klasy tobie książko przyrzekamy …”.
W tym uroczystym dniu, każdy uczeń otrzymał piękny dyplom pasowaniana czytelnika oraz prezent od Instytutu Książki – Wyprawki Czytelnicze w tym książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Była to niecodzienna lekcja biblioteczna. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
Bibliotekarz szkolny M. Knapczyk
Obchody Dnia Patrona Szkoły
„Julian Tuwim jest patronem, szkoła z tego cieszy się
On jest dumą, naszym wzorem jego imię w sercu brzmi …”
Dzień 6 grudnia wpisał się w kalendarz naszej szkoły jako dzień wyjątkowy, upamiętniający bardzo ważną dla nas postać – Juliana Tuwima. Patron naszej szkoły był wielkim poetą, twórcą oraz miłośnikiem języka polskiego. W tym roku obchody Dnia Patrona Szkoły odbyły się w innej formie niż dotychczas, ma to związek z panującą sytuacją epidemiologiczną oraz nauczaniem w trybie zdalnym. Pomimo tego uczniowie z dużym zapałem brali udział w różnorodnych inicjatywach, ćwiczeniach, zadaniach, zabawach, konkursach mających na celu upamiętnienie sylwetki Juliana Tuwima. Wychowawcy klas zadbali, aby uczniowie odśpiewali hymn szkoły, obejrzeli prezentacje multimedialne poświęcone życiu i twórczości poety, wzięli udział w quizach wiedzy, wykazali się doskonałą techniką recytacji, czytania oraz ukazali swe zdolności artystyczne. Ciekawą inicjatywą wykazała się p. G. Słowik, która podczas prowadzenia lekcji online przybliżyła „matematyczną” twórczość Julian Tuwima wykorzystując wiersze „Matematyka”, „Czternaście z wykrzyknikiem” oraz „O matematyce”. Ponadto uczniowie klas IV-V mieli okazję rozwiązać nietypowe zadanie matematyczne autorstwa Julian Tuwima. Na lekcjach fizyki na podstawie fragmentu wiersza „Lokomotywa” siódmoklasiści utrwalili wiadomości na temat ciężaru ciała. Były to zapewne niebanalne zajęcia. Uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem p. M. Olesek podjęli wyzwanie nauczenia się ulubionego wiersza naszego patrona i zaprezentowania przygotowanej przez siebie interpretacji. Powstały również listy, w których szóstoklasiści pisali, iż Julian Tuwim jest dla nich inspiracją oraz wzorem do naśladowania.
W świętowanie włączyły się oddziały przedszkolne „Misie”, „Jeżyki” oraz „Wiewiórki”. Przedszkolaki mogły obchodzić Święto Patrona w szkole. W grupach odbył się przegląd recytatorski pt. „Julian Tuwim Dzieciom”, podczas którego mali artyści recytowali utwory autorstwa patrona naszej szkoły. Za piękną interpretację słowną oraz oryginalną stylizację wręczone zostały dyplomy oraz drobne upominki. W trakcie zajęć wspólnie z wychowawcami przybliżona została przedszkolakom twórczość Juliana Tuwima w postaci prezentacji multimedialnej oraz ciekawych kolorowanek, które nawiązywały tematyką do utworów wybitnego poety.
Zapewne ten dzień jeszcze na długo pozostanie w naszej pamięci, ze względu na odmienny charakter tej uroczystości. Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się w te nietypowe, choć niezwykle owocne obchody Dnia Patrona Szkoły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Link do nagrań wybranych wierszy :
Knapczyk
Podsumowanie akcji „Wielka Zbiórka Książek 2020”
W dniach od 8 września do 11 października nasza szkoła brała udział w kampanii społecznej „Wielka Zbiórka Książek 2020”. Zbierane były książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Promocją akcji zajęło się Szkolne Koło Wolontariatu. W zbiórkę aktywnie włączyła się cała społeczność szkolna. Łącznie zebrano 185 książek. Zawiezione zostały one do punktu zbiórki mieszczącego się w Galerii Kazimierz. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom za przekazane piękne książki oraz wielkie serce. Kolejny raz udowodniliśmy, że możemy naprawdę dużo. Na uczestników akcji czekają już kolorowe podziękowania oraz drobne podarunki. Zostaną one przekazane podczas apelu szkolnego, gdy spotkamy się podczas nauki stacjonarnej. Jeszcze raz dziękujemy!
Biblioteka szkolna oraz Szkolne Koło Wolontariatu
Spotkanie z pisarką
Na początku listopada uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu online z p. Elizą Piotrowską, autorką, ilustratorką licznych utworów dla dzieci, laureatką wielu nagród literackich oraz wyróżnień. Eliza Piotrowska napisała m.in. takie książki jak: „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, „Ciocia Jadzia”, „Zmyślacz” oraz serii „Tupcio Chrupcio”. Spotkanie odbyło się na Platformie ClickMeeting i zainspirowało uczniów klas młodszych do zapoznania się bliżej z twórczością pisarki. Organizatorem tego internetowego spotkania była WBP w Łodzi, pracownik tejże biblioteki prowadził wywiad z autorką. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań prowadzącej, co też uczyniliśmy. Po zakończonym spotkaniu bibliotekarz szkolny zaprezentował uczniom najbardziej znaną serię pani Piotrowskiej „Tupcio Chrupcio” i odczytał fragmenty zachęcając najmłodszych do wypożyczeń. Dziękuję p. R. Szczypka oraz wychowawcom klas za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Myślę, że uczniowie naszej szkoły wynieśli z tego spotkania kolejne, cenne doświadczenia.
Bibliotekarz szkolny
I Międzynarodowa edycja „Przerwy na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”
Dnia 12 października 2020 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji „Przerwa na czytanie”. Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim już po raz piąty zorganizowała tę ogólnopolską kampanię czytelniczą. Mogły w niej wziąć udział wszystkie typy szkół i palcówek oświatowych. Celami akcji były: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Akcja realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W promocję akcji czytelniczej oprócz Biblioteki szkolnej włączył się Samorząd Uczniowski informując społeczność szkolną o zbliżającym się wydarzeniu. Na terenie szkoły rozwieszone zostały plakaty oraz informacje dotyczące „V Przerwy na czytanie”. Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Podczas wszystkich przerw międzylekcyjnych społeczność szkolna czytała swoje ulubione książki, które zostały wypożyczone bądź przyniesione z domowej biblioteczki. W najmłodszych klasach utworzone zostały tzw. strefy czytania. Czynnie w akcję włączyły się również oddziały przedszkolne – Misie, Jeżyki oraz Wiewiórki. Czytającymi byli tutaj wychowawcy, nauczyciele wspomagający, pedagog szkolny oraz bibliotekarz. W „V Przerwie na czytanie” wzięło udział 176 uczniów naszej szkoły, 12 nauczycieli oraz 2 pracowników obsługi. Organizator po zebraniu wszystkich sprawozdań podsumuje całą akcję. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej BP w Gorzowie Wielkopolskim oraz profilu Biblioteki na Facebooku 9 grudnia 2020 r.
Serdecznie dziękuję uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w sprawnym przeprowadzeniu akcji czytelniczej „Bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Po raz kolejny udowodniliśmy, że w grupie siła:). Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
Knapczyk
Zebranie z rodzicami
W dniu 23 września 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej odbyło się spotkanie z rodzicami z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na zebranie została zaproszona Pani Katarzyna Kudyba –pedagog, psycholog, profilaktyk, trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Centrum Szkoleń Profilaktycznych EDUKATOR.
Temat spotkania„Ogarnij dziecko w sieci- profilaktyka uzależnień behawioralnych”, to zagadnienie, którego celem było przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu zachowań ryzykownych z jakimi może mieć do czynienia dziecko w wirtualnym świecie-cyberprzemoc, hazard, substancje psychoaktywne, pornografia, manipulacja, fake newsy. Na bazie konkretnych przykładów stron, gier, aplikacji z których korzystają dzieci, rodzice mieli możliwość dowiedzieć się na co zwrócić uwagę i czego unikać w przestrzeni wirtualnej. Poznali sposoby zabezpieczenia dziecka w sieci, zasady budowania domowego BHP oraz czynniki chroniące dzieci przed zagrożeniami zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Spotkanie to pokazało, jak mądrze wprowadzać nowe technologie w życie dziecka, aby były dla niego bezpieczne.
Pani dyrektor Czesława Łabuz przekazała rodzicom najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy szkoły w nowym roku szkolnym, a także podsumowała wyniki egzaminu ósmoklasistów.
Bibliotekarz szkolny pani Małgosia Knapczyk zaprosiła zebranych rodziców do włączenia się w akcję „Wielka Zbiórka Książek 2020” prowadzoną przez Fundację Zaczytani.org oraz poinformowała o udziale szkoły w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020”. Czytanie książek jest jedną z pierwszych inwestycji w rozwój własnych dzieci. Codzienne czytanie wśród wielu zalet, chroni nasze dzieci przed zagrożeniami ze strony kultury masowej oraz zapobiega uzależnieniu od komputerów, telefonów oraz telewizji.
„Ogranijmy dzieci w sieci” i sięgajmy po wartościowe książki.
Franczak, M. Knapczyk
Pierwsze spotkanie z biblioteką
Dnia 23 września uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą p. M. Jędrysek po raz pierwszy odwiedzili szkolną bibliotekę. Pierwszoklasiści mieli okazję poznać pomieszczenie biblioteki, specyfikę jej pracy oraz wypożyczyć swoje pierwsze książeczki z serii „100 bajek naszego dzieciństwa” – bogato ilustrowane baśnie, bajki i legendy. Prowadząca zaprosiła zgromadzonych gości na wędrówkę po krainie baśni. Na uczniów czekały zagadki do rozwiązania oraz zadania do wykonania. Emocji było wiele. Bibliotekarz szkolny zaprezentował uczniom różne rodzaje książek m.in. do kąpieli, z ukrytym zwierzątkiem, orgiami, wydające dźwięki oraz z zabawką mechaniczną. Na pamiątkę wizyty w bibliotece pierwszoklasiści otrzymali niezbędnik czytelnika – pamiątkowe zakładki. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
Bibliotekarz szkolny M. Knapczyk
Wielka Zbiórka Książek 2020
Wielka Zbiórka Książek to coroczna kampania społeczna prowadzona przez miesiąc w całej Polsce. Od 8 września do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.
Tradycyjnie Podczas Wielkiej Zbiórki Książek odbywają się trzy wystawy Zaczytanych Ławek – niezwykłych mebli miejskich w kształcie otwartych książek. Te niepowtarzalne eksponaty łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Przy każdej ławce jest umieszczony kod, który pozwala na pobranie bezpłatnego audiobooka. Wystawy odbywają się m.in. w Krakowie – Galeria Kazimierz. Zapraszamy do zwiedzania.
Dyrekcja SP nr 2 w Kasince Małej pani Czesława Łabuz, Biblioteka szkolna oraz Szkolne Koło Wolontariatu zapraszają uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły do wzięcia udziału w Wielkiej Zbiórce Książek 2020. Zbierane będą książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych (oprócz podręczników oraz encyklopedii). Książki należy składać w oznakowanych kartonowych pudełkach umieszczonych w przejściu prowadzącym do biblioteki szkolnej do 9 października. Pamiętajmy, że dobro powraca, a książki, które kiedyś nas zachwycały mogą zyskać drugie życie i powtórnie sprawić radość czytającym. Włącz się w akcję i oddaj książkę!
„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować,
codziennie czytając dziecku na głos.”
Czytamy …
Nie od dziś wiemy , iż czytanie jest podstawową umiejętnością współczesnego człowieka. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, poszerza wiedzę ogólną, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Dzieci którym już od najmłodszych lat kupowano książeczki, czytano, tłumaczono, opowiadano, chętniej słuchają, wypowiadają się, wyobrażają sobie różne sytuacje.
Z większym szacunkiem odnoszą się do książek – bardziej dbają o nie, uważają, aby się nie zniszczyły. Bardzo ważne jest , aby wybierać dzieciom teksty odpowiednio do wieku, rozwoju dziecka i jego potrzeb. Utwory powinny być pisane poprawną i ładną polszczyzną. Książki powinny promować pozytywne wzorce postępowania oraz budować pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.
Wielkimi krokami zbliża się koniec października – najdłuższego miesiąca roku kalendarzowego, a zarazem Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W minionym czasie dużo się działo w naszej szkolnej bibliotece. Wszystko zaczęło się od konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, organizowanego przez sieć sklepów Biedronka. Celem konkursu jest budowanie nawyku głośnego czytania wśród uczniów klas I-III. Konkurs wpisał się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, a biblioteka szkolna stała się miejscem spotkania uczniów klas młodszych oraz wychowawców. To właśnie wtedy najmłodsi uczniowie poznali pierwsze przygody Gangu Słodziaków. Razem z zaproszeniem do konkursu szkoła otrzymała materiały motywacyjne dla uczniów i rodziców: mini albumy na naklejki dla dzieci, które inspirują do codziennego głośnego czytania. Uczniowie klas I-III z wielką fascynacją podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki tych zmagań.
Drugiego października uczniowie klasy 1 wraz z wychowawcą p . Jolantą Wójcik odwiedzili bibliotekę szkolną. Najpierw pani bibliotekarka poinformowała dzieci o tym, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Uczniowie zostali też zapoznani z regulaminem wypożyczalni i korzystania ze zbiorów biblioteki. Pierwszaczki wykazały się bardzo dobrą znajomością znaczenia słów „biblioteka” i „księgarnia”. Tego dnia, każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę z biblioteki. Na pamiątkę tej wizyty dzieci otrzymały ręcznie robione zakładki do książek – prezenty od uczniów klasy IVa.
Dwa tygodnie później biblioteka szkolna miała zaszczyt gościć najmłodszych podopiecznych wraz z wychowawcami. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchali przygód Kubusia Puchatka, poznali „Czerwonego Kapturka” oraz bajeczkę pt. „Daleka wyprawa Adasia”. Emocji i pytań do wysłuchanego tekstu było wiele.
W bibliotece szkolnej istnieje też możliwość obejrzenia wystawy książek pt. „Polska moja Ojczyzna”, gazetki upamiętniającej 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz biografii Józefa Piłsudskiego.
Pamiętajmy, iż książki urozmaicają i ubogacają dzieciństwo, młodość, upiększają życie, wypełniają wolny czas.
Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów do naszej szkolnej biblioteki.
mgr Małgorzata Knapczyk
Naturalność – wyróżniona w Limanowej
O tym, że warto brać udział w konkursach wiedzą doskonale uczniowie.
Tym razem nasza szkoła wzięła udział w IV edycji konkursu fotograficznego „Z Obiektywem przez Powiat” organizowanego przez Miejska Bibliotekę Publiczna i Starostwo Powiatowe w Limanowej pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Limanowskiego. Celem konkursu była promocja najpiękniejszym miejsc i walorów regionu, uchwycenie na fotografii przyrodniczych zjawisk, urokliwych zakątków i architektonicznych perełek.
Konkurs podzielony był na dwie kategorie „człowiek”, gdzie dominował portret i czarno-białe ujęcie tematu oraz „pejzaż”. Obecni na podsumowaniu Jan Puchała – starosta i Mieczysław Uryga – wicestarosta wyrazili uznanie za duże zaangażowanie uczestników konkursu. Dyrektor biblioteki – Joanna Michalik podziękowała szkołom, które tak licznie odpowiedziały na zaproszenie.
W konkursie wzięło udział 7 uczniów naszej szkoły. Wyróżnienie zdobył Karol Górecki uczeń klasy V b ujmując komisję konkursową naturalnością ukazaną na fotografiach. Piękne kasińczańskie krajobrazy oraz postacie ukazane na zdjęciach, pochłonięte pracą w sposób szczególny spodobały się komisji. Konkurencja była duża, gdyż do organizatorów wpłynęło ponad 300 fotografii z całego powiatu. Karol odebrał wyróżnienie oraz nagrody, a wśród nich cenny zegarek firmy Casio.
Delegacja reprezentująca szkołę przywiozła dla wszystkich uczestników konkursu dyplomy za udział oraz drobne upominki, które zostały wręczone z rąk pani dyrektor podczas apelu szkolnego.
Niech podsumowaniem będą słowa przewodniczącego komisji Piotra Droździka, iż każda wystawa własnych prac to dla fotografa ogromne święto!
Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla naszego szkolnego fotografa Karola Góreckiego.
Opiekun konkursu Małgorzata Knapczyk
Przedświąteczny kiermasz
W marcu br. w naszej szkole odbył się kolejny już kiermasz książek. Wydarzenie to miało miejsce na głównym korytarzu i cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów. Dzięki współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki z Tuliszkowa uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mieli możliwość zakupu ciekawych książek w wyjątkowo niskich cenach. Tym razem w ofercie wydawniczej znalazły się publikacje edukacyjne, popularnonaukowe, polsko-angielskie, przygodowe, przyrodnicze, beletrystyka, lektury, słowniki, kolorowanki, łamigłówki, książeczki dla dzieci, z naklejkami, komiksy itp.
W sprzedaż zaangażowała się Przewodnicząca Rady Rodziców pani E. Adamczyk oraz łącznicy biblioteczni z klasy 8 tj. J. Ptaszkowska oraz G. Masłowiec. Opiekę nad akcją sprawował szkolny bibliotekarz pani M. Knapczyk.
Aby poznać lepiej preferencje czytelników oraz opinie po przeprowadzonym kiermaszu opracowano ankietę. Badaniu ankietowemu zostali poddani uczniowie naszej szkoły. Wyniki przedstawiają się następująco. Przedświąteczny kiermasz cieszył się dużą popularnością, wzięła w nim udział ponad połowa społeczności szkolnej. Zakupionych łącznie zostało ponad 160 pozycji. Uczniowie najchętniej kupowali kolorowe książeczki, przygodowe, z naklejkami, polsko-angielskie publikacje, kolorowanki oraz komiksy. Wydarzenie podobało się uczniom m.in. ze względu na organizację, różnorodność, niskie ceny, możliwość samodzielnego i przemyślanego wyboru danego egzemplarza, ciekawe pozycje, pomoc w wyborze zakupu. Utrudnieniem dla niektórych okazał się zbyt dłuży tłum. Uczniowie zgodnie wyrazili chęć, aby jeszcze w tym roku szkolnym odbyła się podobna akcja. Zapotrzebowanie jest na lektury, książki edukacyjne, kulinarne, fantastyczne, młodzieżowe oraz o sporcie. Analiza powyższych wyników ukazuje wysokie zainteresowanie książką wśród naszych uczniów.
Już wkrótce odbędzie się kolejny festyn Kraina Radości, a na nim nowo otwarte stoisko książkowe. Powstało ono specjalnie dla Was!
W ostatnim czasie nasz szkolny księgozbiór powiększył się o 27 książek. Zapraszam chętnych do wypożyczalni i czytelni. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Bibliotekarz Małgorzata Knapczyk
IV PRZERWA NA CZYTANIE
15 maja 2019r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pt. „IV Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkoły oraz zaproszeni z tej okazji goście. Podczas dwóch przerw nasza szkoła zamieniła się w jedną wielką czytelnię. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne bicie rekordu w czytaniu miało miejsce wyłącznie w budynku szkoły. Uczniowie wraz z wychowawcami zajęli dostępne pomieszczenia m. in. świetlicę, bibliotekę oraz salę gimnastyczną. Każdy czytał wybraną przez siebie książkę. Najmłodsi uczniowie stworzone mieli tzw. Strefy czytania, w których dzieciom głośno czytali zaproszeni goście. W klasie I osobą czytającą był rodzic p. E. Michalak, w II bibliotekarz z Biblioteki Publicznej w Kasince Małej p. A. Skolarus oraz w III przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich p. M. Stożek. Wysłuchano „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Cukierku, ty łobuzie!” oraz „Baśnie”. Uczniom bardzo spodobała się powyższa inicjatywa. Była to również świetna okazja do zaproszenia gości z zewnątrz i tym samych umocnienia współpracy.
W tym dniu odbyło się również dodatkowe spotkanie dla klas I-III z p. M. Stożek członkinią Koła Gospodyń Wiejskich. Przybliżone zostały kasinczańskie tradycje oraz zaprezentowana własna twórczość literacka w postaci rymowanek. Uczniowie mieli okazję poznać technikę wykonywania ozdób świątecznych, różnorodnych kwiatów i ręcznie robionych serwetek. Ponadto wysłuchaliśmy opowieści „O skubaniu pierza”. Zadawaniu pytań nie było końca.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za swą obecność. To dzięki Wam ten dzień przyniósł tyle pozytywnych emocji.
Bibliotekarz M. Knapczyk
Pierwszoklasiści pasowani na czytelników
W czwartek, 30 maja uczniowie klasy 1, którzy nie tak dawno rozpoczęli swoją przygodę z nauką w SP nr 2 w Kasince Małej, zostali przyjęci w szeregi czytelników biblioteki szkolnej. Sztukę pt. „Piraci na Książkolandii” przygotowali uczniowie z klasy IVa, pod kierunkiem wychowawczyni Sylwii Dąbrowy oraz bibliotekarza szkolnego Małgorzaty Knapczyk. W przygotowanie tego ważnego dla edukacji najmłodszych uczniów wydarzenia zaangażowało się wiele osób. Dekorację wykonała siostra Anna Gromada, do prac organizacyjnych włączyła się p. Anna Ostrowska, nad oprawą muzyczną czuwała p. Maria Nowak, pierwszoklasistów przygotowała wychowawczyni Jolanta Wójcik.
Piosenką „Płynie łódź moja” artyści z klasy czwartej wprowadzili zgromadzonych uczniów oraz nauczycieli w klimat przedstawienia. Pierwszoklasiści zostali przeniesieni na wyspę, której próżno szukać na mapie. Kapitan Hubert oraz majtek Aleksander popisali się niezwykłą grą aktorską. Dobra wróżka zaprosiła uczniów do wysłuchania zagadek o postaciach z bajek. Na scenie pojawiły się różne postacie z bajek, tj. krasnoludki, Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, czarownica, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Plastuś oraz władca mórz Neptun. Wszyscy uczniowie wystąpili w oryginalnych strojach. Ponadto klasa zaprezentowała układ taneczny do piosenki „Witajcie w naszej bajce”, który został bardzo pozytywnie odebrany przez publiczność i nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie pierwszoklasiści poznali życzenia książek, które dotyczyło ich właściwego traktowana oraz regulamin biblioteki. Kulminacyjnym punktem spotkania było uroczyste ślubowanie oraz Pasowanie na Czytelnika Szkolnej Biblioteki. Uczniowie klasy 1 otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk pani dyrektor Czesławy Łabuz oraz zakładki z prośbami książek, które będą im przypominały o właściwym z nich korzystaniu. Wspólne fotografie pozostawiły pamiątkę po wyprawie na Nieznany Ląd.
Trzeba zauważyć, iż uczniowie najmłodszej klasy wykazali się wielką dojrzałością. Z zapartym tchem brali udział w przedstawieniu, odpowiadając na stawiane im pytania oraz rozwiązując zagadki. Najmłodsi czytelnicy już o tym wiedzą, pamiętajmy i my, iż książki, to prawdziwy skarb każdego człowieka, a w nich zaklęta wiedza…. Kto czyta – jest bogaty, bo dużo wie i umie!
Dziękuję Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości.
Bibliotekarz szkolny Małgorzata Knapczyk
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Październikowe spotkania
Od 18 lat w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Aby uczcić to święto szkolna biblioteka stała się miejscem odwiedzin i zamieniła w dużą czytelnię. Honorowymi gośćmi stali się uczniowie klasy I wraz z wychowawcą p. E. Jakubiak. Podczas spotkania pierwszaki dowiedziały się , dlaczego warto czytać książki i jak należy się z nimi obchodzić. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem wypożyczalni i czytelni. Zaprezentowane zostały różne rodzaje książek oraz czasopism dla najmłodszych. Pierwszaki z zaciekawieniem zwiedzali pomieszczenie biblioteki, przyglądając się regałom książkowym zadawali mnóstwo pytań. Tego dnia, każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książeczkę. Na zakończenie tej wizyty odczytane zostały wybrane wiersze Julian Tuwima i wręczone pamiątkowe zakładki. Z II klasą mieliśmy przyjemność wysłuchać „Przygód Gangu Słodziaków”. Uczniowie postarali się nawet o przyniesienie swoich ulubieńców. Z trzecioklasistami uzupełniliśmy wiadomości lekcyjne o lekturę” Selim z orientalnej Turcji”. W tej grupie, ochotników do głośnego czytania było wielu. Dziękuję wszystkim za swą obecność i czynne włączenie się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W naszej szkolnej bibliotece pojawiły się nowości książkowe, zapraszam do wypożyczania.
M. Knapczyk
WIELKA ZBIÓRKA
W dniach od 23 września do 7 października nasza szkoła uczestniczyła w zbiórce makulatury i elektroodpadów. Organizatorem akcji był Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej we współpracy z Zakładem Przetwarzania Odpadów EKOPARTNER.
Pierwszym etapem było spotkanie edukacyjne na temat ekologii i surowców wtórnych. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy czwartej, którzy zostali poinformowani, jak należy poprawnie i bezpiecznie segregować odpady w gospodarstwach domowych.
W kolejnym etapie wszyscy uczniowie uczestniczyli w zbiórce makulatury i elektrośmieci. Dnia 8 października zostało odebrane 480 kg makulatury. W ogromnym zakresie naszą akcję wsparła biblioteka szkolna, która przekazała nieaktualne już podręczniki w liczbie 1596 sztuk.
Ponadto zebrano 28 kg elektroodpadów, w tym m.in. zepsute i zużyte suszarki, drukarki, modemy, laptopy. Pieniądze uzyskane w tej akcji zasilą szkolny budżet.
Zbiórka spotkała się z wielką życzliwością i wsparciem wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Dziękujemy wszystkim za udział. W miarę możliwości będziemy kontynuować podobne akcje, które wspierają działania w kierunku dbania o środowisko naszej najbliższej okolicy.
Koordynatorzy akcji
Barbara Woś
Małgorzata Knapczyk
Wydarzenia czytelnicze
W grudniu Olga Tokarczuk polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, w sztokholmskim Konserthus odebrała Nagrodę za 2018 r. w dziedzinie literatury. Profesor Per Wastberg, szwedzki pisarz i członek Akademii Szwedzkiej, wygłaszając laudację dla polskiej pisarki, podkreślił: „Mamy pisarkę światowego formatu, która w poetyczny i niesamowity sposób opisuje świat”. Wastberg mówił o niesamowitej wyobraźni, którą ta przekłada na prozę i nie boi się przy tym tematów trudnych. Aby uczcić jakże wielkie wydarzenie w dziedzinie literatury uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach wychowawczych i bibliotecznych poświęconych Oldze Tokarczuk. Na głównym korytarzu powstała gazetka ukazująca bogatą biografię polskiej pisarki, a liczne plakaty ukazywały różne odsłony poetki. Wystawę przygotował bibliotekarz szkolny przy współpracy z nauczycielem polonistą p. B. Misiurą oraz zaangażowanymi miłośnikami języka polskiego. Klasowe gazetki również przypominały jakże ważną postacią jest nasza polska pisarka Olga Tokarczuk. Serdecznie gratulujemy. Oby takich osiągnięć było w naszym kraju jak najwięcej.
W okresie przedświątecznym odbył się w naszej szkole kolejny kiermasz książek. Tym razem w sprzedaż zaangażowani byli uczniowie z klasy VI a, opiekę nad akcją sprawował szkolny bibliotekarz. Dostawcą książek była znana społeczności szkolnej Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki Tuliszów oraz nawiązana została współpraca z Wydawnictwem Drugi Tom z Radomia. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Tym razem w ofercie wydawniczej znalazły się książki edukacyjne, popularnonaukowe, polsko-angielskie, przygodowe, przyrodnicze, beletrystyka, lektury, słowniki, repetytoria, kolorowanki, łamigłówki, książeczki dla dzieci itp. Sprzedanych łącznie zostało 217 pozycji co stanowi 99% przysłanych książek! Z dumą można powiedzieć, iż zainteresowanie książką jest na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie z niecierpliwością czekają, aż odbędzie się kolejne takie wydarzenie.
Dzięki współpracy z ww. wydawnictwami nasz szkolny księgozbiór powiększył się o 23 pozycje książkowe zarówno dla uczniów klas młodszych jak i starszych. Nowością są zakupione do biblioteki Repetytoria stworzone z myślą o uczniach klas 4-6 i 7-8, które pomogą w usystematyzowaniu zdobytej już wiedzy. Publikacje zawierają szeroki przekrój wiadomości z języka polskiego oraz matematyki. Najważniejsze zagadnienia zostały ujęte w ramki, mapy myśli, tabelki, a przy każdym dziale znajdują się ćwiczenia sprawdzające wiedzę ucznia. Treści zawarte w publikacjach zostały podzielone na poszczególne działy, w obrębie których znajdują się tabele z najważniejszymi pojęciami i informacjami, przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami oraz zadania do samodzielnego rozwiązania. Na uwagę zasługuje również książka A. Maciaka Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa, w której w prosty sposób opisano prawa, przysługujące każdemu dziecku na mocy Konwencji o prawach dziecka. Niniejsza publikacja opowiada młodym czytelnikom o ich najważniejszych prawach, zwraca uwagę na to, jak ważne jest dzieciństwo.
Nasza szkoła wzięła kolejny raz udział w Powiatowym konkursie pn. „Ekologiczny stroik bożonarodzeniowy”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Limanowej, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Powiatowe Centrum Ekologiczne. Koordynatorem konkursu była biblioteka szkolna. Uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania tworząc oryginalne bożonarodzeniowe stroiki. Komisja konkursowa wybrała 5 stroków, które zostały zawiezione przez p. M. Dąbrowę do organizatorów konkursu. Za co serdecznie dziękujemy. Konkurencja była duża z powiatu limanowskiego wpłynęło 176 prac. Komisja konkursowa oceniała nawiązanie do tradycji świąt Bożego Narodzenia, folkloru, oryginalność kompozycji, estetykę i samodzielność wykonania, wykorzystanie materiałów naturalnych. Jako szkoła zdobyliśmy certyfikaty uczestnictwa w konkursie oraz słodkie nagrody, które niebawem zostaną wręczone podczas apelu szkolnego. Pozostałe stroiki posłużyły jako dekoracja wigilijnych stołów. Swoim wyglądem cieszyły oczy spożywających posiłek, a zapachem przypominały zapach prawdziwych świąt. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za trud włożony w wykonanie tych pięknych bożonarodzeniowych stroików.
Wielkimi krokami zbliża się Miesiąc Języka Ojczystego. Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Krakowie organizuje go w dniach od 21 lutego do 21 marca. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są cztery konkursy skierowane do uczniów polskich szkół: V Konkurs na gadkę, V Konkurs na reklamę, Konkurs „Twoja dzielnica – Twoja mównica”, Konkurs „Stereotypy a rzeczywistość”. Zachęcamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursach. Regulaminy dostępne będą w bibliotece szkolnej, zaś informacje o konkursach ukażą się plakatach i gazetce SU.
Bibliotekarz M. Knapczyk
O konkursach
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie organizował w tym roku Miesiąc Języka Ojczystego. W ramach tego przedsięwzięcia powstało wiele konkursów skierowanych do uczniów. Jedna z naszych uczennic Anna Nawara wzięła udział w V Konkursie na gadkę. Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu pracy w formie nagrania filmowego w postaci gwarowego niewierszowanego, oryginalnego monologu na temat „Co u nas straszyło we wsi?”. Ania rewelacyjnie poradziła sobie z tym zadaniem, pokazując swe zdolności dostała się do finału tego ogólnopolskiego konkursu. Obecnie czekamy na informacje od organizatorów co do terminu i miejsca rozstrzygnięcia konkursu. Serdeczne gratulacje!
Uczniowie naszej szkoły brali również udział w konkursie „Dzieci Chirurgom – Chirurdzy Dzieciom” . Zadanie konkursowe polegało na promowaniu pozytywnego wizerunku chirurga, praca miała być wykonana technikami umożliwiającymi skanowanie prac. Chciałam poinformować, iż termin nadsyłania prac został wydłużony z wiadomych względów do 30 kwietnia. Zapraszamy uczniów klas O-III do wzięcia udziału w ww. konkursie.
Jako bibliotekarz szkolny chciałam polecić uczniom takie strony internetowe jak: https://lektury.gov.pl/ ,https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909, WWW.bajkidoczytania.pl oraz darmowe e-booki dostępne w internecie. Miłego czytania i oglądania.
Małgorzata Knapczyk
Lektury na ekranie
Zapraszam uczniów do odwiedzenia strony internetowej vod.tvp.pl. Pod zakładką Lektury na ekranie możemy obejrzeć takie ekranizacje jak: „Zemsta”, „Szatan z siódmej klasy”, „Quo Vadis”, „Syzyfowe prace” , a także biografie znanych postaci. Dostęp do ww. produkcji jest bezpłatny, uczniowie mogą korzystać ze strony internetowej w dowolnym miejscu i czasie wykorzystując nowoczesne technologie. Zachęcam do śledzenia strony vod.tvp.pl, gdyż na bieżąco jest wzbogacana o nowe pozycje. Uczniowie – ekranizacje filmowe pomogą Wam usystematyzować wiedzę, lepiej zrozumieć przeczytaną książkę oraz umilą czas spędzony w domu. Miłego oglądania.
Bibliotekarz szkolny
Zasady BHP w czasie koronawirusa
DROGI RODZICU, UCZNIU
Da Vinci Kids
Drogi Rodzicu!
Zapewnij swojemu dziecku domową edukację połączoną z rozrywką. Da Vinci Kids zapewni Wam wielki wybór kształcących treści, znajdziecie tutaj m. in. dokumenty przyrodnicze, filmy popularnonaukowe oraz programy edukacyjne.
Dostęp do Da Vinci Kids można uzyskać na dwa sposoby:
- za pośrednictwem telewizji kablowej/satelitarnej
Da Vinci Kids to kanał telewizyjny emitowany w 18 wersjach językowych na 90 obszarach w Europie Środkowej i Wschodniej, Afryce i Azji za pośrednictwem miejscowych telewizji kablowych i satelitarnych. Aby nas obejrzeć, wystarczy wybrać odpowiedni numer kanału w Twojej platformie.
Cyfrowy Polsat – Kanał 170 UPC – Kanał 614 Platforma CANAL + – Kanał 104 Netia – Kanał 39 INEA – Kanał 668 Multimedia – Kanał 114 VECTRA – Kanał 402 TOYA – Kanał 510 | IPLA – na życzenie Play Now – na życzenie nc + GO – na życzenie Onet VoD – na życzenie Player – na życzenie |
- ściągając aplikację Da Vinci Kids
Aplikacja Da Vinci Kids to setki godzin starannie dobranych programów edukacyjno-rozrywkowych dla dzieci w wieku 6-12 lat, do oglądania w domu i poza nim. Ponad 2500 filmów, wielokrotnie nagradzanych i stworzonych w oparciu o program nauczania. Śledząc kanały w social mediach lub biorąc udział w akcjach promocyjnych Da Vinci można zdobyć kod umożliwiający wypróbowanie aplikacji za darmo.
Jeszcze raz zapraszamy do obejrzenia Da Vinci Kids, który bawi i uczy poza szkolną ławką.
Bibliotekarz szkolny
„Wirusowy alarm”!
Wydawnictwo GREG
Drodzy Rodzice
w związku z obecną sytuacją, jaką przyszło nam się zmierzyć Wydawnictwo Greg udostępniło darmowy e-book zawierający opowiadania i wiersze na temat higieny i zdrowia. Zamieszczone utwory przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Pamiętajmy, że czytanie pobudza wyobraźnię, kształtuje procesy myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Rodzic staje się przewodnikiem i opiekunem po kartach książek, a dziecko przeżywa niezwykłe przygody, które na długo zapadają w jego pamięci. Od 2001 roku działa Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która zachęca rodziców do czytania książek dzieciom. Zapraszam do włączenia się w akcję. Warto poświęcić dziecku codziennie przynajmniej 20 minut na wspólne czytanie. Niech lekturą będzie dla nas „Wirusowy alarm!”.
Miłego czytania i słuchania. Zostańmy w domu#
A kiedy już będzie po wszystkim
Gdy świat wróci na miejsce
Pójdziemy razem na spacer
Trzymając się za ręce
A kiedy już będzie po wszystkim
Do kina razem wyjdziemy
Wracając parkową alejką
Chmury podziwiać będziemy
A kiedy już będzie po wszystkim
Świat się na chwilę zatrzyma
Serce wdzięczność otuli
Odeszła niedobra godzina
A kiedy już będzie po wszystkim
Przyjdzie czas zrozumienia
że zawsze obok był człowiek
z sercem zamiast kamienia.
Elżbieta Bancerz, Dusza zaklęta w słowa
M. Knapczyk
Finał V konkursu na gadkę
Nim wybuchła epidemia Covid – 19 jedna z naszych uczennic Anna Nawara z klasy VIII wzięła udział w V Konkursie na gadkę dostając się do finału. W poniedziałek 18 maja rozpoczęło się internetowe głosowanie na nagrodę publiczności V konkursu na gadkę, a zakończy się 25 maja. W głosowaniu udział wziąć może każdy użytkownik portalu Facebook oraz YouTube. Zachęcamy uczniów, rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły do wzięcia udziału w głosowaniu na Anię. Wygrywa uczestnik, który zbierze najwięcej reakcji pod komentarzem ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz najwięcej łapek w górę pod swoim wystąpieniem na portalu YouTube. Reakcje oraz łapki w górę zostaną zsumowane, co złoży się na ostateczny wynik. Wyniki głosowania publiczności zostaną oficjalnie ogłoszone 29 maja o godzinie 17 podczas finałów konkursów Miesiąca Języka Ojczystego oraz tego samego dnia umieszczone na fanpage’u Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJSUJ.
Aby oddać głos na naszą uczennicę wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić komentarz i łapkę!
Anna Nawara: https://www.youtube.com/watch?v=jH7Fcjlbaac
Pamiętajmy w grupie siła!
M. Knapczyk