
- 10 listopada 2021
„Poznajemy Polskę” – przystanek Kraków
9 listopada br. uczniowie klas I – III uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, która zorganizowana została w ramach realizacji przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Szkoła otrzymała środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Z ministerialnej oferty wybraliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Muzeum Lotnictwa.
W Łagiewnikach przewodniczką była s. Zacheusza z tamtejszego zgromadzenia, która przybliżyła nam postać siostry Faustyny i jej działalność jako głosicielki kultu Miłosierdzia Bożego. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą prawidłowo odpowiadając na wszystkie zadawane przez siostrę pytania. Aktywność w dyskusji i umiejętność właściwego zachowania się w miejscu kultu religijnego wystawiła doskonałe świadectwo postawie naszych wychowanków. Zwiedziliśmy klasztor i odtworzoną celę s. Faustyny, by zakończyć to spotkanie modlitwą w klasztornej kaplicy, u stóp łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego i grobu świętej. Obiecaliśmy też solennie realizować zadanie, które powierzyła nam s. Zacheusza, by każdy nowo rozpoczęty dzień powitać wezwaniem: „Jezu ufam Tobie” oraz starać się dobrymi uczynkami okazywać miłosierdzie swoim bliskim. Pięknym uzupełnieniem naszego spotkania z przesłaniem siostry Faustyny – apostołki Bożego Miłosierdzia były słowa z jej Dzienniczka zacytowane przez ks. porucznika Jana Zająca na Mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w której wielu z nas uczestniczyło dniu 11 listopada; „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości” Łagiewnickie spotkanie było żywą lekcją historii i religii, a jednocześnie kolejnym etapem przygotowania uczniów klasy 3 do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.
Dodatkową atrakcję był dla uczniów wyjazd na wieżę widokową i możliwość obejrzenia panoramy królewskiego miasta.
Ubogaceni duchowo, ale i żądni kolejnych wrażeń udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa, które z błyskiem w oku przywitali na równi chłopcy jak i dziewczęta. Eksponowane na wystawie modele statków powietrznych to przekrój polskiej i zagranicznej myśli technicznej obejmującej samoloty i śmigłowce z początków rozwoju lotnictwa, z okresu obu wojen, aż po konstrukcje współczesne. Przewodnickie opowieści i możliwość wejścia na pokład samolotu zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Szczególnie doświadczyła tego grupa najstarsza, którą oprowadzający nas p. Jan – wielki pasjonat lotnictwa – wyposażył w taki ogrom wiedzy, iż istnieje nadzieja, że niejeden z chłopców już spoglądał tęsknym okiem na leżącą nieopodal Politechnikę Krakowską, by móc w przyszłości współtworzyć nowoczesne konstrukcje lotnicze spod znaku biało – czerwonej szachownicy.
Ogrom wrażeń, w które obfitowała nasza listopadowa wyprawa będzie nie tylko miłym wspomnieniem ale i uzupełnieniem wiedzy, którą realizujemy na lekcjach.
red. E. Jakubiak