
- 7 listopada 2023
Pamięć, ważna rzecz!
„Szkoła pamięta” to akcja mająca na celu przywołanie pamięci o wydarzeniach i ludziach ważnych dla lokalnej społeczności. Uczestniczymy w niej, jako szkoła, już kolejny raz.
My zaś, wychowawczynie klas młodszych swoją rolę w realizacji tego przedsięwzięcia rozumiemy w sposób szczególny. By pielęgnować pamięć historyczną, zapisaną na kartach historii kraju i bliżej już nas – w naszej małej ojczyźnie musimy powierzonych nam najmłodszych wychowanków tej pamięci nauczyć, rozbudzać ją i wskazywać jej symbole w najbliższym otoczeniu. Na tej poznawczej bazie budować będą w starszych klasach nauczyciele historii trwalszy i pogłębiony obraz dziejów. Wierne tej zasadzie wraz z uczniami klasy 2 i 3 udarłyśmy się na osiedle Szczypki, które w roku 1937 było miejscem tragicznych i najbardziej krwawych w historii naszej wsi wydarzeń.
W pierwszej kolejności starałyśmy się nakreślić obraz przedwojennej wsi i panujących wówczas wśród chłopstwa trudnych warunków bytowych. Ten element był bodajże najtrudniejszy do zwizualizowania w dziecięcej wyobraźni. Później przedstawiłyśmy przebieg wydarzeń z 23 sierpnia 1937 roku opierając się na relacjach naocznych świadków, których zapiski odnajdujemy w licznych publikacjach z lat 50 – tych i 60 – tych ubiegłego stulecia. Wyjaśniłyśmy symbolikę samego pomnika – zaciśniętą w gniewie chłopską pięść. Nawiązałyśmy także do odbywających się na terenie wsi uroczystości rocznicowych. Do tych najbardziej spektakularnych w roku 1957, które zaszczyciły władze państwowe oraz setki, aj nie tysiące przybyłych z całego kraju uczestników, poprzez kolejne, na których gościli liderzy ruchu ludowego; ówczesny premier Waldemar Pawlak, aż po ostatnie w roku 2017 na których gościem honorowym był prezes PSL – u Władysław Kosiniak – Kamysz. Zapaliliśmy znicze – migocące płomyki – symbol pamięci o dziewięciu poległych kasinczanach i naszej w tym miejscu obecności.
Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z historią buntu chłopskiego w naszej miejscowości. Trudno się dziwić. Tak aktywny przed II wojną światową ruch ludowy w Kasince Małej reprezentowany przez koło SL i Wici znacznie osłabł i nie jest widoczny w przestrzeni publicznej naszego regionu. Odżywa w latach okrągłych strajkowych rocznic. Prawie połowa rodziców naszych uczniów nie ma korzeni kasinczańskich, pokolenie dziadków to ludzie jeszcze młodzi, jedyna więc nadzieja w żyjących jeszcze najstarszych mieszkańcach wsi by częściej i chętniej dzielili się wspomnieniami o rzeczach tak ważnych z najmłodszym pokoleniem. Sam też pomnik z biegiem lat gubi się w otoczeniu rozrastających się zabudowań.. Na co dzień jest tylko migawką zza szyb samochodów, którymi w wiecznym pospiechu się przemieszczamy.
Tę żywą lekcję patriotyzmu i historii zakończyliśmy w sali pamięci naszej szkoły, pod jej najcenniejszym eksponatem – sztandarem – który był niemym świadkiem pogrzebu pomordowanych chłopów na naszym parafialnym cmentarzu i wśród innych zielonych sztandarów dumnie powiewa na każdej uroczystości ruchu ludowego. Dziś jest z godnością przechowywany w naszej placówce.
Akcja „Szkoła pamięta” realizowana jest w czasie, w którym w sposób szczególny wspominamy osoby nam bliskie oraz postaci, które na trwałe zapisały się na kartach historii. Obejmijmy zatem pamięcią także tych, którzy w historii naszej miejscowości jedną z nich zapisali szkarłatną czcionką.
Wychowawczynie klasy 2 i 3