- 13 grudnia 2021
Inicjatywa Zapal Światło Wolności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego
13 grudnia 1981 roku został w Polsce wprowadzony stan wojenny. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych osób było obserwowanych , kontrolowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt z nich straciło życie. W prezentacji przygotowanej przez członków koła historycznego Gabrielę Drabik, Karola Michalaka i Michała Jakubiaka , które prowadzi Pani Maria Fryc, zostały przybliżone wydarzenia związane z tym trudnym dla Polski czasem.
W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego nasza szkoła włączyła się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej, który zaprosił do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia o godzinie 19.30 w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego. W mediach społecznościowych akcja ta wyrażona została przez #zapalświatłowolności, którym oznaczane było tego dnia wiele zdjęć. IPN nawiązuje w ten sposób do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Uczniowie naszej szkoły zostali zachęceni i wspomnieli w ten sposób ofiary stanu wojennego w swoich rodzinach . Pani Dyrektor zainicjowała również rozmowy uczniów z żywymi świadkami historii, którymi często są nie tylko nasi dziadkowie, ale również i rodzice. Cała społeczność szkoły uczciła pamięć o tych grudniowych wydarzeniach minutą ciszy. Był to wymowny symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego, a jednocześnie wyrażenie naszego przywiązania do wolności. Na lekcjach wychowawczych poprzedzających to wydarzenie zostały przeprowadzone pogadanki na temat tych tragicznych wydarzeń i konsekwencji jakie ten trudny czas wymusił na wielu rodakach.
Jedno jest pewne. Naród chociaż utrudzony trwał w jedności i wspólnie wierzył w odzyskanie upragnionego spokoju i wolności.
red. Paulina Gibadło
zdj. Sylwia Dąbrowa