- 1 października 2024
Dzień Głośnego Czytania – 29 września
29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania, święto mające na celu promowanie czytelnictwa i zwrócenie uwagi na wartość głośnego czytania. To doskonała okazja, aby przypomnieć, jak ważne jest wprowadzanie książek do codziennego życia – nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Patronką święta jest Janina Porazińska – wybitna polska pisarka dziecięca i to w dzień jej urodzin obchodzimy to ważne święto, autorka między innymi „Szewczyka Dratewki” oraz „Pamiętnika Czarnego Noska”.
W tym roku Dzień Głośnego Czytania przypadał w niedzielę, ale w naszej szkole świętowaliśmy go już w piątek 27 września przedstawieniem teatralnym, które przygotowali uczniowie klasy siódmej wraz z panią Małgorzatą Dziedzic, Marią Fryc i Anną Jopek-Kuchnią dla oddziałów przedszkolnych. „Czerwony Kapturek” Charles’a Perraulta w takiej formie wzbudził u dzieci ogromne zainteresowanie, a uczniowie stwierdzili, że w kolejnym roku przygotują inną bajkę w takiej formie dla swoich młodszych kolegów.
Dlaczego warto czytać głośno? Co daje nam głośne czytanie?
- Rozwija wyobraźnię – Głośne czytanie pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność i wspiera twórcze myślenie.
- Buduje więzi – Czytanie w grupie, czy to w rodzinie, czy w szkole, sprzyja budowaniu relacji i wspólnej zabawie z literaturą.
- Wzbogaca słownictwo – Słuchając tekstu, dziecko poznaje nowe słowa, zwroty i struktury językowe, co wspiera rozwój mowy.
- Poprawia koncentrację – Regularne słuchanie książek uczy skupienia i cierpliwości, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym szybkim świecie.
- Pobudza do rozmowy – Głośne czytanie często staje się punktem wyjścia do rozmów na ważne tematy, co wspiera rozwój emocjonalny.