Szkoła Pamięta
„Wspomnienie jest formą spotkania.”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Szkoła Pamięta”, który realizowany jest w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki
Celem projektu jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy związani są z historią Kasinki Małej.
W ramach tej akcji w naszej szkole podejmowano wiele ważnych inicjatyw. Rozpoczęły je klasy VIII wraz ze swoimi wychowawcami , bo jeszcze we wrześniu podczas wycieczki historyczno-patriotycznej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz Birkenau poznały losy setek tysięcy ludzi, którzy ginęli z rąk oprawców za swoje pochodzenie, wiarę, przynależność.
Także we wrześniu klasa VIIIa przygotowała apel poświęcony poecie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, którego patronatem objęto rok 2021.
Natomiast oddziały przedszkolne oraz uczniowie z klas I-III odwiedzili miejscowy zabytek znajdujący się tuż obok naszej szkoły tj. Kapliczkę Matki Bożej Królowej Polski, popularnie nazywaną przez miejscowych Kapliczką „U Lacha”. Dzieci oddały hołd zmarłym, odmówiły modlitwę oraz poznały wartości chrześcijańskie i zapaliły symboliczne znicze.
Listopad to w polskiej tradycji i kulturze miesiąc, w którym szczególnie często myślimy o naszych zmarłych. Dlatego uczniowie z klas VI i VIIa oraz członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili cmentarz parafialny, na którym złożyli własnoręcznie wykonane wieńce i zapalili znicze dla nauczycieli i pracowników szkoły, których nie ma już wśród nas oraz oddali hołd bohaterom Strajku Chłopskiego z 1937 roku, których zbiorowa mogiła zajmuje ważne miejsce na naszym cmentarzu. Klasa III natomiast w ramach innowacji pedagogicznej „Spacerkiem przez wieś-historia miejsc ważnych” odbyła spacer historyczny, którego tematem była „Historia zapisana w kamieniu czyli o czym może opowiedzieć cmentarz” . Uczniowie poznali okoliczności powstania cmentarza, odwiedzili groby bliskich zmarłych oraz mogiły osób związanych z naszą szkołą.
Przełom października i listopada to także czas, w którym wszyscy uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII odwiedzali Pomnik poległych w Strajku Chłopskim w 1937 roku. Podczas tych pieszych wycieczek uczniowie zapoznawali się z historią tego miejsca, oddawali hołd i pamięć Kasinczanom, którzy 15 sierpnia 1937 roku oddali życie w walce o lepsze jutro przyszłych pokoleń.
Klasa V i VI w ramach upamiętnienia bliskich zmarłych zorganizowała także okolicznościowy apel poświęcony wspomnieniu tych, których nie ma już wśród nas, a szczególnie osobie Prymasa Tysiąclecia błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który został patronem roku 2021.
Klasy IV i V w ramach poznawania historii naszego kraju wybrały się natomiast na wycieczkę historyczną do Muzeum Armii Krajowej . Poznali tam dzieje II wojny światowej oraz jej bohaterów.
Szkolna świetlica podczas tygodnia pod hasłem „Pamięć tym, którzy odeszli” przypomniała swoim wychowankom o polskiej tradycji obchodów Dnia Wszystkich Świętych.
Klasa VI wykonała także gazetkę i prezentację multimedialną upamiętniającą wydarzenia z dnia 11 listopada , a klasy VIIIa i VIIIb przygotowały uroczystą akademię z tej okazji.
Klamrą spinającą wszystkie działania podjęte w ramach akcji „Polska pamięta” było wykonanie wystawy upamiętniającej nauczycieli i pracowników naszej szkoły, którzy odeszli już do wieczności.
Jak powiedział Lois Lowry „Nie ból jest najgorszy w posiadaniu wspomnień, ale samotność. Wspomnieniami trzeba się dzielić.”
Paulina Gibadło