- 21 kwietnia 2023
Aby pamięć trwała w nas…
Gdyby Dante żył w naszych czasach – pomyślałam – znalazłby tu natchnienie do swojego Piekła…
Irena Birnbaum, Non omnis moriar
Wspomnienia z warszawskiego getta
Aby pamięć trwała w nas…
KATYŃ, SMOLEŃSK oraz powstanie w getcie warszawskim
Dnia 19 kwietnia 2023 roku klasa V oraz członkowie koła historycznego pod opieką Pani Marii Fryc, przygotowali apel ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska i Ostaszkowa. Zrobili to po to, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 83 lat była nadal żywa w pokoleniach polskiego narodu. Aby mimo mijajacego czasu pamiętać o wymordowaniu polskiej inteligencji: lekarzy, naukowców, artystów, duchowych i dyplomatów. Ale najważniejsze cała szkoła zebrała się na tej uroczystości po to, aby zachować pamięć o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy . Są zbrodnie, które nie ulegają przedawnieniu. Są doświadczenia, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć…
Katyń to nie tylko dramat niewoli i wymordowania przez NKWD Polaków, to przede wszystkim lata kłamstw i zatajanie zbrodni najkrwawszego w historii zbiorowych przestępstw ludobójstwa. Historia lubi zataczać koło. 10 kwietnia 2010 roku polski samolot TU-154 z 96 pasażerami na pokładzie, w tym z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim z małżonką rozbił się w Smoleńsku. Polscy dyplomaci lecieli na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak nigdy tam nie dotarli… Również pamięć o tych osobach trwa w nas po dziś dzień.
Kwiecień jest miesiącem , w którym wydarzyło się wiele trudnych dla naszego narodu wydarzeń. Równe 80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło także powstanie w getcie warszawskim. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Tego dnia warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, jednak wobec perspektywy nieuchronnej zagłady, nie chcieli ginąć biernie. W przepięknych i poruszających słowach i przy akompaniamencie odpowiednich muzycznych tonów, uczniowie przypomnieli wydarzenia, które mimo iż odległe, po dziś dzień tlą w sercu smutek i żal po wielkiej stracie, jakiej wtedy byliśmy uczestnikami. Czas leczy rany, ale niektóre z nich się tylko zabliźnią, aby zawsze przypominać o tym co było. Wszyscy zebrani na sali uczniowie uczcili pamięć o bohaterach minutą ciszy.
Zwieńczeniem tego dnia był przemarsz pod Dąb Pamięci zasadzony w ogrodzie szkolnym już 14 lat temu, aby uczcić pamięć bohatera zbrodni katyńskiej- majora Józefa Ruszara, który urodził się w Mszanie Dolnej. Tam odśpiewaliśmy uroczyście hymn Polski oraz złożyliśmy pamiątkowe kwiaty i znicze. Inicjatorem udziału w akcji „Jeden Dąb” była Pani Dyrektor Czesława Łabuz. Polegała ona na posadzeniu 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej w roku 2010.Jedno drzewo , to jeden zamordowany obywatel z katyńskiej listy.